Blog

„Święta z Agathą Christie”: umysł analityczny, który zachwyca

Nie tylko książki Agathy Christie stanowią świetny materiał na scenariusz. Również życiorys samej pisarki przepełniają tajemnice. Aby podziwiać umysł analityczny słynnej autorki kryminałów oraz stworzonych przez nią postaci, koniecznie należy śledzić program Epic Drama od 20 grudnia. Wtedy rozpoczyna się maraton „Święta z Agathą Christie”!

„Święta z Agathą Christie” to trzy sezony uwielbianego na całym świecie serialu „Panna Marple” oraz pięć filmów (fabularnych lub dokumentalnych), których głównym tematem jest sama Agatha Christie. Przez trzy dni kanał Epic Drama wypełni się produkcjami, w których tematy takie jak zagadka, zbrodnia, detektyw, miejsce zbrodni, samobójstwo, przestępczość, tajemnice i rodzina wywołają wiele emocji. Zarówno Londyn, jak i idylliczna wioska mogą być zagrożeniem. Niebezpieczeństwo czyha nawet w tak niespodziewanych miejscach jak dom opieki czy z pozoru szczęśliwych okolicznościach, jak wesele.

„Święta z Agathą Christie”: trzy sezony serialu „Panna Marple”

Jane Marple, zupełnie inaczej niż Panna Fisher czy Frankie Drake, jest już w zaawansowanym wieku. Może być przez to dla niektórych niewidzialna. Ale to bardzo mylne podejście! Umysł analityczny bohaterki sprawia, że żadna zagadka nie pozostanie nierozwiązana. Prywatny detektyw, agencja detektywistyczna lub policja niejednokrotnie nie poradziliby sobie z rozwiązaniem sprawy, gdyby nie pomoc bohaterki z książki Agathy Christie

Tło wydarzeń pierwszego sezonu stanowi m.in. wioska St Mary Mead. Morderstwo w bibliotece, śmierć pułkownika, zabójstwo w pociągu oraz zbrodnia, do której jeszcze nie doszło – o tym opowiadają pierwsze epizody serialu „Panna Marple”. W drugim mamy do czynienia z takimi sytuacjami jak burza śnieżna uniemożliwiająca sprawne wyjaśnienie zbrodni, dom opieki i dwie zaginione pensjonariuszki, samobójstwo rzekomo spowodowane przez listy pełne nienawiści i nowy dom młodej kobiety, która szykuje swoje przyjęcie weselne, ale przeszkadza jej w tym zagadka sprzed lat. 

Wreszcie trzeci sezon, gdzie główne wątki to wesele dawnej pokojówki Marple, rezolutna pokojówka pomagająca głównej bohaterce rozwiązać zbrodnię w luksusowym hotelu, próba zbadania „możliwego przestępstwa” oraz morderstwa dzieci i tajemnice osoby, która dokonywała tych makabrycznych czynów. Wszystkie odcinki trzymają w napięciu do ostatniej minuty, a rozwiązania często zaskakują nawet tych, którzy książki Agathy Christie znają na pamięć. Panna Marple to bez wątpienia jedna z najbardziej urokliwych bohaterek wszech czasów na małym ekranie.

„Święta z Agathą Christie”: jak powstawały książki Agathy Christie i co wiemy o samej autorce?

Kolejnym elementem maratonu „Święta z Agathą Christie” są filmy pełnometrażowe. „Agatha: prawdziwe morderstwo”, „Agatha i morderstwa o północy” oraz „Agatha i klątwa Isztar” opowiadają fabularyzowane wydarzenia z życia autorki poczytnych kryminałów. Po obejrzeniu obu tytułów ze spokojnym sumieniem można stwierdzić, że pisarka miała równie ciekawy (jeśli nie ciekawszy) życiorys niż postaci, które wykreowała. 

Inside the Mind of Agatha Christie” i „Agatha Christie’s England” to z kolei osadzenie biografii oraz twórczości pisarki w szerszym kontekście. Ten pierwszy film przybliża samą postać Agathy Christie, nie omijając jej kontrowersyjnych losów wojennych. Drugi natomiast to podróż po miejscach, które zainspirowały autorkę do tworzenia kolejnych wciągających opowieści.

Skazany na najwyższą oglądalność – tak w skrócie mogę podsumować program maratonu „Święta z Agathą Christie”. Gdy zastanawiasz się, jakie filmy oglądać w grudniu lub który serial nadaje się do binge watching, nie zwlekaj ani chwili. Epic Drama jak zawsze przychodzi z odpowiedzią na ten dylemat. 

 

Autorka tekstu: Paulina Grabska

Zwiastun

Program

Żadnych programówGdzie nas oglądać

Streszczenie

Święta z Agatą Christie

Agatha Christie’s Marple (Panna Marple)
Panna Jane Marple, detektyw-amator, rozwiązuje kolejne zagadki kryminalne dzięki swojemu chłodnemu, analitycznemu umysłowi. Czasami wydaje się, że wręcz przyciąga zbrodnie i morderstwa…

SEZON1:
Zapraszamy na spotkanie z panną Jane Marple, detektywem-amatorem, która rozwiązuje kolejne fascynujące zagadki kryminalne. W pierwszej serii poznamy naszą bohaterkę: starszą panią mieszkającą w angielskiej wiosce St Mary Mead. Panna Marple ma niezwykle bystry, analityczny umysł — a przy tym czasami wydaje się, że wręcz przyciąga zbrodnie i morderstwa. Miejscowa policja, choć początkowo niechętna, szybko odkrywa, że jej wyjątkowe zdolności mogą być niezwykle pomocne. Nasza bohaterka prowadzi śledztwa w sprawie tajemniczej śmierci nielubianego pułkownika Luciusa Protheroe, zabójstwa dokonanego w pociągu, ciała młodej kobiety znalezionego w bibliotece — a nawet morderstwa, do którego jeszcze nie doszło!

SEZON2:
Panna Jane Marple kontynuuje swoje detektywistyczne przygody — w drugiej serii rozwiązuje kolejne kryminalne zagadki. W czasie swojej podróży po kraju trafia do uroczych z pozoru wiosek, które wcale nie są tak idylliczne, jak się wydają; próbuje rozwiązać sprawę morderstwa właściciela Sittaford House w środku burzy śnieżnej; bada także samobójstwo pozornie spowodowane przez anonimowe, pełnie nienawiści listy. Śmierć i zaginięcie dwóch pań w domu opieki uruchamiają poważne śledztwo, a gdy młoda kobieta doświadcza dziwnych zjawisk w swoim nowym domu, panna Marple wkracza do akcji, by pomóc jej odkryć prawdę.

SEZON3:
W trzeciej serii panna Jane Marple staje przed największym jak dotąd wyzwaniem, gdy otrzymuje od starego przyjaciela, niedawno zmarłego pana Rafiela, polecenie zbadania „możliwego przestępstwa”. Jest pewien haczyk — nie wiadomo, o jakie przestępstwo chodzi… Panna Marple wybiera się także na ślub swojej dawnej pokojówki, a kiedy wesele zamienia się w śledztwo dotyczące morderstwa, odkrywa również wiele tajemnic dręczących rodzinę, u której się zatrzymała. Później nasza bohaterka jedzie do Devonu, by zbadać sprawę morderstwa i tajemnicę nigdy nieskazanego mordercy dzieci; powraca także do wytwornego londyńskiego hotelu Bertram. Ze zdziwieniem stwierdza, że nic się nie zmieniło od czasu, gdy była tam jako młoda dziewczyna. Panna Marple cieszy się tradycyjnym wystrojem i nienaganną obsługą, ale za tą elegancką fasadą kryje się atmosfera zagrożenia…

Agatha and the Truth of Murder (Agatha: prawdziwe morderstwo)
Chrześnica i imienniczka Florence Nightingale zostaje znaleziona w pociągu do Hastings z roztrzaskaną czaszką. Ludzie są poruszeni, ale policja nie potrafi schwytać mordercy. Zirytowana brakiem postępów śledztwa i niepowodzeniami policji Mable Rogers, przyjaciółka Florence od 26 lat, zaczyna własne dochodzenie. Wkrótce ma już kilku podejrzanych, ale nie może znaleźć dowodów, które pozwoliłyby bez wątpliwości wskazać zabójcę. W braku dalszych pomysłów zwraca się do Agathy Christie, pisarki, twórczyni postaci Herkulesa Poirot i panny Marple, której ostatnia powieść — „Zabójstwo Rogera Ackroyda” — stała się międzynarodowym bestsellerem. Obie panie wspólnie zaczynają polować na mordercę.

Agatha and the Midnight Murders (Agatha i morderstwa o północy)
Londyn, 1940 rok. Niemcy regularnie bombardują miasto. Agatha Christie boi się, że wojna może zniszczyć jej przyszłość, więc podejmuje zaskakującą decyzję – uśmierca swojego najsłynniejszego bohatera. Pisarka w ciągu sześciu lat stworzyła dwanaście powieści o przygodach Poirota, a zatem powinna być bogatą kobietą! Niestety z trudem wiąże koniec z końcem. Usunięcie detektywa w samym środku wojny wydaje się złośliwym zabiegiem, ale Christie ma plan. Sprzedaje swoją powieść prywatnemu kupcowi, bibliofilowi, który za kawałek historii zapłaci każdą cenę. Spotkanie ma miejsce w hotelu w Londynie, ale mimo obecności starego przyjaciela, sprawy nie toczą się zgodnie z planem. Spadają bomby i giną ludzie. Jedyną cenną rzeczą w takiej chwili jest ostatnia książka napisana przez Agathę Christie, a nie ostatnie przygody Poirota!

Agatha and the Curse of Ishtar (Agatha i klątwa Isztar)
Minęły dwa lata od sensacji wywołanej przez jej jedenastodniowe zniknięcie, ale Agatha Christie rozważa rezygnację z pisania powieści kryminalnych na rzecz poważnej kariery literackiej. Szukając ucieczki i inspiracji wyrusza do Bagdadu na wycieczkę połączoną ze zwiedzaniem stanowisk archeologicznych — i szybko trafia w środek dużego zamieszania. W Iraku odkryto właśnie największe na świecie pole naftowe, jego eksploatacja zagraża starożytnym skarbom tego kraju. Na miejscu Agatha poznaje uroczo naiwnego, młodego archeologa o imieniu Max, który prosi ją o pomoc, kiedy w nieco wyblakłym blasku eleganckiej willi, w której mieszkają, dochodzi do serii morderstw. Czy Agatha trafi na godnego przeciwnika?

Inside the Mind of Agatha Christie
Prześcignięta jedynie przez Biblię i Szekspira, Agatha Christie jest najbardziej utytułowaną pisarką wszechczasów; wszyscy znamy jej postacie i niesamowite zwroty akcji, ale co wiemy o samej Agathie? Łącząc rzadki dostęp do rodziny Agaty, jej osobistego archiwum i rozmawiając z tymi, którzy najlepiej znają jej pracę, odkrywamy, co sprawiło, że twórca kryminałów odnoszący największe sukcesy na świecie; słyszymy, jak odosobnione dzieciństwo pobudziło wyobraźnię Agaty, jak jej czas spędzony jako farmaceuta podczas I wojny światowej dał jej wiedzę medyczną i jak poczucie śmiertelności Agaty podczas II wojny światowej sprawiło, że jej twórczość stała się pilniejsza, ponieważ co roku pisała 3-4 książki.

Agatha Christie’s England
Nie znajdziesz bardziej typowo angielskiej pisarki niż Agatha Christie; jej tajemnice morderstwa są właściwie zaczerpnięte z prawdziwych miejsc. Mając dostęp zarówno do jej rodziny, jak i do tych, którzy z nią mieszkali i znali ją najlepiej, słyszymy, jak Agatha rysowała w swoim otoczeniu jak sroka; podążając śladami Agaty w całej Anglii, odwiedzamy Beacon Cove w Devon, Ealing w Londynie i miejsca takie jak Ugbrook House, Abney Hall, Brown’s Hotel i jej wiejskie zacisze Greenway. To miejsca, które zostały uwiecznione w jej niezwykłym kanonie twórczości.

Powiązane programy