Blog

Kryminał w Toronto w 16. sezonie serialu „Detektyw Murdoch”

Tajemnica i kryminał w Toronto. Era wiktoriańska przechodząca w początek XX wieku. Fikcja historyczna mieszająca się z prawdziwymi wydarzeniami. Gościnnie pojawiające się postacie historyczne oraz czas fascynujących wynalazków. Właśnie w takim otoczeniu rozgrywa się akcja serialu „Detektyw Murdoch”.

To po prostu najlepszy serial kryminalny produkcji kanadyjskiej. Dlatego wcale nie dziwi, że możemy oglądać już 16. (!) sezon produkcji. W Polsce tylko na antenie Epic Drama. Emisja kolejnych odcinków w sierpniu w każdy wtorek o 21:30.

Żyjemy w rzeczywistości, w której serial docierający do 16. sezonu to prawdziwy fenomen. Jesteśmy zalewani zewsząd filmami, serialami, mini-serialami. Jednak bardzo często to produkcje z krótkim terminem ważności. W mediach społecznościowych krótko trwają dyskusje o danej produkcji. Omawiania tajemnica szybko ustępuje kolejnemu tytułowi, który „musisz obejrzeć”. Tylko nieliczne produkcje tworzą wokół siebie stałą, oddaną społeczność. Jedną z nich jest bez wątpienia „Detektyw Murdoch”.

Fikcja historyczna miesza się z prawdziwymi wydarzeniami

„Detektyw Murdoch”: odcinki po 16. sezonie to już 263 epizodów łącznie! Sama obsada nie kryje zachwytu, jak fikcja historyczna i era wiktoriańska, sowicie przyprawione kryminałem, spodobały się widzom na całym świecie. Serialowy detektyw Murdoch, czyli Yannick Bisson, pytany o ten fenomen, odpowiada: tajemnica serialu tkwi w połączeniu prawdy z fikcją. Twórcy, tworząc różne intrygi kryminalne, bardzo mocno opierają się na prawdziwych wydarzeniach. „Detektyw Murdoch” pokazuje pewien fascynujący, ciut zagubiony element historii – nie dostajemy produktu końcowego, ale drogę do danego wynalazku.

Postacie historyczne zanim stały się znane

Również postacie historyczne, które pojawiają się w serialu „Detektyw Murdoch”, przyczyniają się do popularności serialu. Każdy kojarzy nazwiska i osiągnięcia takich osób jak Lucy Maud Montgomery, Rudyard Kipling czy William S. Harley i Arthur Davidson (wszyscy wymienieni pojawiają się w 16. sezonie, ale wcześniej w serialu „Detektyw Murdoch” mogliśmy oglądać takie osobistości jak m.in. Zygmunt Freud, Buster Keaton czy Charlie Chaplin).

Znamy jednak ich historie z perspektywy już kompletnego sukcesu. Natomiast ten kanadyjski kryminał pokazuje wielkie nazwiska ZANIM stały się sławne; przebłyski geniuszu, które doprowadziły do istotnych osiągnięć naukowych lub artystycznych. Być może to właśnie największa tajemnica serialu, który rozgrywa się w Toronto na przełomie XIX i XX wieku i który zyskał tak wielką sławę na całym świecie.

Detektyw Murdoch” zachwyca w 16. sezonie. W opiniach widzów to jeden z lepszych sezonów tej produkcji. 24 odcinki przepełnione są wydarzeniami i historiami, które potwierdzają: „Detektyw Murdoch” to najlepszy serial kryminalny, jaki będziecie mogli obejrzeć tego lata. Pamiętajcie: każdy wtorek w sierpniu, o 21:30, tylko na Epic Drama!


Autorka tekstu: Paulina Grabska

Zwiastun

Program

Żadnych programówGdzie nas oglądać

Streszczenie

Detektyw Murdoch, sezon 16

Na początku szesnastej serii detektyw Murdoch i doktor Ogden powoli przyzwyczajają się do życia ze swoją małą córeczką, Susannah. Tymczasem Crabtree zostawia swoją narzeczoną Effie Newsome przed ołtarzem po tym, jak jego ciotka w złowrogiej przepowiedni uprzedza, że ślub oznacza podpisanie wyroku śmierci na Effie. Wygląda na to, że groźny ojciec Violet Hart, Maurice Majors, chce wymusić pieniądze od swojej córki i jej męża; wszyscy myśleli, że mężczyzna nie żyje — ale czy to prawda? Detektyw Watts zniknął z pracy i z miasta, być może razem ze swoim ukochanym Jackiem i małym Samuelem. W serii pojawią się postaci historyczne, między innymi znakomici pisarze Rudyard Kipling i Edith Wharton, powróci także Lucy Maud Montgomery. Będziemy świadkami śledztwa w sprawie śmierci miłośnika motocykli, w którym pomagają rywalizujący ze sobą wynalazcy William S. Harley i Arthur Davidson, a Murdoch i dr Ogden pod przykrywką wtopią się w wiejską społeczność, by zdobyć zaufanie i informacje po śmierci młodego mennonity.

Powiązane programy