Blog

„Sven Hjerson”: kryminalne uniwersum Agathy Christie ma nową gwiazdę!

Na długo przed tym, gdy Marvel czy DC zaczęły tworzyć własne uniwersa, Agatha Christie stworzyła świat pełen ciekawych postaci i wątków. Prywatny detektyw taki jak Hercules Poirot czy Panna Marple są świetnie znani miłośnikom seriali kryminalnych. Za sprawą produkcji „Sven Hjerson” (tytuł oryginalny: „Agatha Christie’s Hjerson”) możemy poznać kolejnego fascynującego detektywa spod pióra autorki słynnych kryminałów.

Sven Hjerson to postać stworzona przez Ariadnę Oliver, która z kolei jest postacią z książek Agathy Christie. Oliver i Hercules Poirot przyjaźnili się i razem rozwiązali wiele tajemniczych zbrodni. Agatha Christie oraz Oliver i Sven Hjerson są niewątpliwie połączeni: Oliver miała problemy, by kontynuować dzieje Svena, podobnie jak Christie zmagała się w swojej karierze z opisywaniem dalszych losów Poirota. Wprawni widzowie Epic Drama będą pamiętać, że słynna pisarka chciała uśmiercić swojego najsłynniejszego detektywa!

Kim jest tytułowy bohater serialu „Sven Hjerson”?

Profilowanie kryminalistyczne to dziedzina, w której niegdyś Sven Hjerson odnosił wiele sukcesów. Rozwiązał wiele głośnych spraw, a dzięki niemu Szwecja i tamtejsza policja mogli odetchnąć z ulgą. Jednak w pewnym momencie prywatny detektyw wycofał się z życia publicznego. Enigmatyczny mężczyzna zawsze stronił od towarzystwa ludzi i najchętniej ograniczyłby interakcje z nimi do zbędnego minimum. Jednocześnie zna się na ich reakcjach jak mało kto. Lub jak… Hercules Poirot. W momencie rozpoczęcia serialu „Sven Hjerson”, tytułowy bohater żyje na uboczu, trzyma się wiernie swoich rytuałów, wegańskiej diety, kolekcjonuje winyle i… uwielbia plotki.

Zupełnym przeciwieństwem Svena jest Klara Sandberg. Ciepła, pełna entuzjazmu, ale też lekko niepewna siebie producentka telewizyjna przechodzi mały kryzys zawodowy. Kobieta ugrzęzła przy produkcji wątpliwej jakości reality show (swoją drogą, „The MILF Hotel” brzmi jak potencjalny hit, tu brawa dla szwedzkiego poczucia humoru!). Program zaspokaja potrzeby włodarzy stacji, jeśli chodzi o słupki oglądalności. Nie spełnia jednak ambicji Klary.

Sven Hjerson jako… recepta na zawodowe wypalenie

Sandberg wpada na pomysł, który może przerwać jej impas w karierze. Kobieta chce, by Sven Hjerson został gwiazdą nowego reality show, w którym prywatny detektyw rozwiązuje tajemnicze zbrodnie. Jest tylko jeden problem: Klara Sandberg nigdy nie poznała osobiście głównego bohatera swojego nowego projektu. Jednak nie zamierza się zniechęcać tym faktem. Klara wybiera się w ten sam rejs, w którym uczestniczy Sven Hjerson. Ambitna producentka telewizyjna jest naprawdę zdeterminowana.

Detektyw Hjerson popłynął w rejs z powodu śmierci matki. Po raz pierwszy od 30 lat odwiedza swoje rodzinne strony – malownicze Wyspy Alandzkie. Zanim jednak dotrze do celu, będzie musiał rozwiązać tajemniczą zbrodnię, do jakiej doszło na pokładzie. Dwa morderstwa jednego wieczoru, kilku podejrzanych i chaotyczna oraz nazbyt entuzjastyczna Klara Sandberg jako pomocnik – co może pójść nie tak?

Cyniczny Sven Hjerson i slapstickowa Klara Sandberg

Sven Hjerson (Johan Rheborg, gwiazdor m.in. serialu „Solsidan”) i Klara Sandberg (Hanna Alström, znana m.in. z serii „Kingsman”) mają świetną chemię w swoim ekranowym duecie. Klara, choć nie jest nowicjuszką w zawodzie i spotykamy ją w momencie pewnego wypalenia, wciąż ma w sobie entuzjazm osoby, która właśnie odkrywa swoje uwielbienie do programów typu true crime. Sven z kolei jest zdystansowany, powściągliwy. Klara jest dla niego swojego rodzaju odskocznią. W jednym z momentów Hjerson mówi kobiecie, że ta go bawi, ale potem szybko dodaje, że to komplement. Od razu wiemy, że ta dwójka może wie od siebie nawzajem wiele nauczyć. Sven Hjerson ze swoim sarkastycznym poczuciem humoru i wręcz slapstickowe sytuacje z udziałem Klary tworzą wspaniałe połączenie.

To między innymi poczucie humoru pośród mrocznych zbrodni sprawia, że serial detektywistyczny „Sven Hjerson” wciąga od pierwszego odcinka. Zabawne sytuacje wydarzają się nie tylko z udziałem głównych bohaterów. W pierwszym odcinku córka Klary wykonuje na trąbce pewną popularną, wiralową melodię – jeżeli ją rozpoznacie, trudno będzie się nie uśmiechnąć. Co jeszcze sprawia, że gdy kończy się jeden odcinek „Sven Hjerson”, od razu mam ochotę włączyć następny? Świetnie skonstruowana historia, piękne zdjęcia oraz grupa utalentowanych aktorów drugo- i trzecioplanowych.

Agatha Christie w wersji nordic noir

Agatha Christie stworzyła kilka legendarnych postaci. Sven Hjerson również zasługuje na miejsce wśród najsłynniejszych przedstawicieli tego kryminalnego uniwersum. Staje się to możliwe za sprawą produkcji „Sven Hjerson”, która zagości na antenie Epic Drama. Połączenie kryminałów Agathy Christie z nordyckim noir, czyli od lat jednym z najlepszych nurtów spośród europejskich seriali? Nie zastanawiaj się, co obejrzeć dziś wieczorem – odpowiedź jest oczywista!

Zwiastun

Program

Żadnych programówGdzie nas oglądać

Streszczenie

Sven Hjerson

Zamknięty w sobie, enigmatyczny i poważny Sven Hjerson był niegdyś specjalistą w dziedzinie profilowania kryminalistycznego. W czasie swojej kariery zawodowej brał udział w wielu głośnych śledztwach, ale potem nagle postanowił wycofać się z życia publicznego — choć nikt nie wie dlaczego. Klara Sandberg — osoba nieco chaotyczna, ale odważna i ciepła — jest byłą producentką marnych programów telewizyjnych, która chce stworzyć nowy program kryminalny o prawdziwych zbrodniach z udziałem Hjersona. Nowy program może być punktem zwrotnym jej kariery, ale jest problem: Klara nigdy nie poznała osobiście Hjersona. Historia zaczyna się w momencie, gdy Hjerson dowiaduje się o śmierci swojej matki i po raz pierwszy od ponad 30 lat wraca na Wyspy Alandzkie. Klara płynie tym samym promem, na którym dochodzi do zabójstwa: zamordowana zostaje młoda dziennikarka. Hjerson i Klara zaczynają rozwiązywać zagadkę morderstwa: on początkowo niechętnie, ona — pełna entuzjazmu…

Powiązane programy