Blog

„Agatha i morderstwa o północy”: Hercule Poirot musi umrzeć

„Agatha i morderstwa o północy” pokazuje, co dzieje się, gdy Agata Christie podejmuje decyzję, że Hercule Poirot musi umrzeć. Rewelacyjny dramat psychologiczny trzymający w napięciu do ostatnich sekund!

Film „Agatha i morderstwa o północy” (tytuł oryginalny: „Agatha and the Midnight Murders”), niczym rasowy thriller psychologiczny, rozgrywa się w trakcie jednej nocy i niemalże jednym pomieszczeniu. Mamy rok 1940. Niemcy regularnie bombardują Londyn. Agata Christie, choć jest autorką poczytnych książek, znalazła się w finansowych kłopotach. Z powodu wojny nie otrzymuje wynagrodzenia. Szczególnie brak tantiem z USA jest dotkliwy dla jej budżetu. Dodatkowo zarówno Stany, jak i Wielka Brytania, wszczęły dochodzenie podatkowe w sprawie pisarki. Co robi Agata Christie? Postanawia uśmiercić swojego najsłynniejszego bohatera. 

Tak, Hercule Poirot ma zginąć! Następnie kobieta chce sprzedać manuskrypt tajemniczemu i majętnemu kolekcjonerowi. Który znawca literatury nie chciałby posiadać kawałka jej historii w swojej kolekcji? Wieczór, w którym ma dojść do transakcji, zamienia się w istny koszmar. Morderstwo goni kolejne morderstwo, fatalne zauroczenie okazuje się dosłownie właśnie takie w skutkach, a Agatha Christie musi znaleźć odpowiedzi na bardzo niewygodne pytania.

„Agatha i morderstwa o północy”: smaczki z biografii pisarki

„Agatha i morderstwa o północy” jako całość to czysta fikcja, ale w scenariuszu odnajdziemy kilka nawiązań do faktów z życia pisarki. Agata Christie rzeczywiście nie piła alkoholu. Ceniła Arthura Conana Doyle’a. Było także prowadzone śledztwo w jej sprawie (chociaż z innego powodu). Film zawiera mnóstwo smaczków dla wszystkich wielbicieli pisarki, dzięki której powstali tacy kultowi bohaterowie jak Hercule Poirot i Panna Marple.

Wszyscy bohaterowie „Agatha i morderstwa o północy” to chodzące dowody na to, że morderstwo to nic trudnego. Oczywiście do czasu. Zapomnieli o najważniejszym szczególe. Co prawda nie ma wśród nich prywatnego detektywa (jedynie bardzo neurotyczna policjantka), ale jest z nimi umysł stojący za genialnymi detektywami. Stopnie zabójstw oraz tajemnica morderstwa to w końcu dla Christie codzienność.

Idealna propozycja dla fanów Hitchcocka i Tarantino

Cała intryga w filmie „Agatha i morderstwa o północy” przypomina dziecko Hitchcocka i Tarantino. Pierwsze sceny spokojnie znaleźć się w filmie tego drugiego. Również wybitny serial kryminalny mógłby poszczycić się takim otwarciem. Następnie oglądamy piętrzące się tajemnice wymagające natychmiastowego rozwiązania. Poznajemy bohaterów, którzy potrafią zrobić wszystko dla miłości… Ale jeszcze więcej dla pieniędzy.

Na rozwiązanie głównej zagadki czekamy właściwie do ostatnich sekund! Seans „Agatha i morderstwa o północy” to półtorej godziny z zapartym tchem. Nie zastanawiaj się, jakie filmy obejrzeć, nie myśl, co oglądać na platformach streamingowych – włącz Epic Drama i spróbuj rozwiązać intrygę, której ofiarą padła sama Agata Christie!

 

Autorka tekstu: Paulina Grabska

Zwiastun

Program

Żadnych programówGdzie nas oglądać

Streszczenie

Agatha i morderstwa o północy

Londyn, 1940 rok. Niemcy regularnie bombardują miasto. Agatha Christie boi się, że wojna może zniszczyć jej przyszłość, więc podejmuje zaskakującą decyzję – uśmierca swojego najsłynniejszego bohatera. Pisarka w ciągu sześciu lat stworzyła dwanaście powieści o przygodach Poirota, a zatem powinna być bogatą kobietą! Niestety z trudem wiąże koniec z końcem. Usunięcie detektywa w samym środku wojny wydaje się złośliwym zabiegiem, ale Christie ma plan. Sprzedaje swoją powieść prywatnemu kupcowi, bibliofilowi, który za kawałek historii zapłaci każdą cenę. Spotkanie ma miejsce w hotelu w Londynie, ale mimo obecności starego przyjaciela, sprawy nie toczą się zgodnie z planem. Spadają bomby i giną ludzie. Jedyną cenną rzeczą w takiej chwili jest ostatnia książka napisana przez Agathę Christie, a nie ostatnie przygody Poirota!

Powiązane programy