Blog

„Maigret”: Rowan Atkinson jako słynny detektyw

Maigret” to bohater uwielbiany przez Brytyjczyków. Rowan Atkinson obsadzony w tej roli wywołał wielkie zaskoczenie. Mogłabym je porównać do sytuacji, w której w Polsce Tomasz Karolak dostaje rolę Konrada w ekranizacji „Dziadów”. Na szczęście w „Maigret” słynny Jaś Fasola pokazał widzom, że radzi sobie świetnie nie tylko w komediach. Także dramat i kryminał są w jego zasięgu. Zobacz, jak Rowan Atkinson jako detektyw Maigret zastawia sidła na seryjnego mordercę!

Na początku była powieść. A właściwie cały cykl. Pod szyldem „Maigret” powstało 75 pełnowymiarowych i 28 krótkich historii. Maigret, bohater stworzony przez Georgesa Simenona, wiele razy gościł na małych oraz dużych ekranach. W rolę detektywa wcielali się tak wybitni aktorzy jak Pierre Renoir, Jean Gabin, Rupert Davies, Michael Gambon czy Richard Harris. W 2022 roku rola ta przypadła Gerardowi Depardieu. Rowan Atkinson to na pierwszy rzut oka wybór, delikatnie mówiąc, nieoczywisty. Wystarczy jednak kilka pierwszych minut serialu „Maigret” i już wiemy, że był to strzał w dziesiątkę. Brytyjczyk świetnie radzi sobie z legendarnym detektywem.

Pułapka w ramach śledztwa w sprawie morderstwa

Mroczna tajemnica, dzielnica Montmartre i grasujący seryjny morderca – tak rozpoczynamy naszą serialową przygodę z „Maigret” w wykonaniu Rowana Atkinsona. Dochodzenie kręci się w kółko. Liczba ofiar rośnie. Pojawia się coraz większa presja ze strony mediów, przełożonych oraz zwykłych ludzi. Mieszkanki Paryża nie mogą spokojnie chodzić po ulicach. Detektyw Maigret w ramach śledztwa w sprawie morderstwa zastawia sprytną pułapkę. Wie, że seryjny morderca nie odmówi sobie udziału w śmiertelnej grze. Dramat rozgrywający się na ulicach Paryża wciąga z miejsca. Mroczna tajemnica stanowi doskonałe tło dla dochodzenia.

Maigret” w tym wydaniu jest spokojny, refleksyjny, a zarazem skupiony na rozwiązywaniu zagadek morderstw. W swoim opanowaniu przypomina innego detektywa znanego z brytyjskiej telewizji – tytułowego bohatera serialu „Inspektor George Gently”. Rowan Atkinson zapewnia nam odświeżającą interpretację książkowego pierwowzoru. Dodaje głębi swojej postaci i pozwala widzom na nowo odkryć swój aktorski talent.

Maigret” czerpie z bogactwa powieści

Serial „Maigret” czerpie z bogactwa literackiego powieści Georgesa Simenona, który wiedział, jak stworzyć bestseller. Znakomita scenografia i kostiumy świetnie oddają klimat lat 50. Dzięki starannie odtworzonym detalom, od kawiarnianych stolików po charakterystyczne plakaty, nic nie zakłóca odbioru dramatycznych wydarzeń rozgrywających się na ekranie.

Pierwszy sezon serialu „Maigret” jest studium ludzkiej natury. Dramat, dochodzenie i śledztwa w sprawie morderstwa skłaniają do refleksji nad moralnością oraz naturą sprawiedliwości. Produkcja ma wszystkie elementy, które powinien zawierać wybitny kryminał. Nowość na antenie Epic Drama pokazuje, że klasyczne historie o detektywach i seryjnych mordercach wciąż mają wiele do zaoferowania. Docenicie „Maigret” zarówno, jeśli znacie powieść jak własną kieszeń, jak również wtedy, gdy dopiero odkrywacie świat i mroczne tajemnice ze świata detektywa Maigreta.

 

Autorka tekstu: Paulina Grabska

Program

Żadnych programówGdzie nas oglądać

Streszczenie

Komisarz Maigret sezon 1

Nowa adaptacja kryminałów francuskiego pisarza Georgesa Simenona — autora książek o przygodach znakomitego detektywa, komisarza Julesa Maigreta. W roli tytułowej występuje Rowan Atkinson. W pierwszej serii spotykamy Maigreta latem 1955 r., kiedy prowadzi śledztwo w sprawie śmierci młodej kobiety zasztyletowanej przez nieznanego sprawcę. To czwarta ofiara w ciągu kilku tygodni… Czy komisarz zdoła schwytać zabójcę, zanim ten uderzy ponownie? W drugim odcinku Maigret szuka mordercy mężczyzny, który zadzwonił do niego zaledwie kilka godzin przed śmiercią. Śledztwo doprowadza go do gangu, który mordował rodziny w Pikardii.

Powiązane programy