Blog

„Fabryka lalek”: bestseller książkowy jako serial thriller

Fabryka lalek” – książkowy bestseller Elizabeth Macneal w formie serialu! Ten dramat historyczny i thriller psychologiczny w jednym skutecznie przekonał mnie do stwierdzenia, że malowanie lalek to temat o niewykorzystanym potencjale w świecie filmów i seriali. Ten serial thriller sprawia, że porcelanowa lalka przestaje kojarzyć się wyłącznie z horrorem, a zaczyna z telewizją najwyższej jakości. „Fabryka lalek” tylko na Epic Drama!

Serial „Fabryka lalek” opowiada historię Iris – niezwykle pięknej rudowłosej dziewczyny, która marzy o byciu prawdziwą artystką. Mamy jednak XIX wiek. Klasy społeczne rządzą się swoimi prawami, a sprawiedliwość społeczna to dość abstrakcyjny koncept. Malowanie lalek jest więc dla bohaterki jedynym dostępnym sposobem na przeżycie. Długie dni w pracowni pod okiem surowej i skąpej pani Salter są jednak dalekie od ideału. Relacje rodzinne z siostrą bliźniaczką również nie należą do najłatwiejszych. Rose twardo stąpa po ziemi i nie ulega porywom marzeń lub namiętności.

Porcelanowa lalka – zabawka czy coś więcej?

Iris i Rose spędzają praktycznie każdą chwilę w zakładzie. Pracują za marne grosze i próbują wykrzesać z siebie choć odrobinę wdzięczności dla pani Salter. Kobieta zdecydowanie utrudnia to zadanie. Porcelanowa lalka szykowana na zamówienie to często portret zmarłego dziecka. Już to samo w sobie stanowi fascynujący element fabuły. Siostry, by nieco ulżyć codziennej monotonii, stosują czarny humor i próbują odgadnąć na podstawie zdjęcia, czy przygotowują właśnie portret dziecka, które żyje, czy które niestety odeszło z tego świata.

Jednak w serialu „Fabryka lalek” (tytuł oryginalny: „The Doll Factory”) mamy znacznie więcej wciągających wątków: kryminał oraz potencjalny trójkąt, przepełniony erotycznym napięciem. Ten thriller psychologiczny w punkt oddaje klimat, jaki w swoich powieściach malował np. Dickens. Ze względu na kolor włosów Iris oraz obsesję na punkcie jej piękna, od razu miałam także skojarzenia ze słynnym „Pachnidłem”.

Historia miłosna w niebezpiecznym trójkącie

Główną bohaterką serialu „Fabryka lalek” interesuje się w szczególności dwóch mężczyzn. Pierwszy z nich to Silas, taksydermista, który fascynuje się także sekcjami zwłok. Drugi to Louis, młody malarz związany ze stowarzyszeniem prerafaelitów. Każdy z nich zabiega o względy Iris. Relacje interpersonalne łączą subtelną historię miłosną, thriller psychologiczny oraz dramat historyczny.

Fabryka lalek” to bestseller w wersji książkowej. Adaptacja także jest doświadczeniem zaskakującym oraz wciągającym. Serial thriller świetnie zachowuje intensywność i emocjonalność, a także daje ulubionym bohaterom twarze zdolnych młodych aktorów. Malowanie lalek na ekranie jest osią fabuły, a wszystkie wątki nabierają rozpędu z odcinka na odcinek.

Fabryka lalek” to dzieło sztuki, które fascynuje i pozostaje w pamięci na długo. To doskonały serial dla wszystkich, którym rasowy dramat historyczny nie jest obcy. Opowieść o podążaniu za marzeniami wbrew okolicznościom, klasom społecznym, a wszystko opatrzone dozą kryminału? Dobrze wiem, że te wszystkie elementy widzowie Epic Drama lubią najbardziej. Dlatego tym mocniej zachęcam Was do oglądania serialu „Fabryka lalek”. Daj się zaprosić do wiktoriańskiego Londynu!

 

Autorka tekstu: Paulina Grabska

Zwiastun

Program

Żadnych programówGdzie nas oglądać

Streszczenie

Fabryka lalek

Iris zarabia na życie, malując lalki, ale marzy o zostaniu artystką. Silas jest taksydermistą, który ma nadzieję na wielką sławę. Louis jest płodnym malarzem poszukującym swojej kolejnej muzy. Kiedy los zbliża tych troje do siebie, Iris otrzymuje szansę na rozpoczęcie nowego życia — ale rodzi się także mroczna obsesja. Oto wstrząsająca opowieść o tym, co dzieje się, gdy kobieta odważy się sięgnąć po to, czego chce, w świecie, który woli zabić, niż jej na to pozwolić…

Powiązane programy