Blog

„Żywi i umarli”: dramat psychologiczny i horror o duchach w jednym

Serial kostiumowy BBC, który łączy horrory o duchach, najlepsze filmy psychologiczne i dramaty romantyczne – oto „Żywi i umarli” w pełnej krasie.

Serial „Żywi i umarli” (Tytuł oryginalny: „The Living and the Dead”) to 6-odcinkowa produkcja, którą można cieszyć się na wiele sposobów. O tym, że jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy uwielbiają horrory o duchach, więcej w oddzielnym wpisie. Tu chcę skupić się na tym, dlaczego ten serial kostiumowy BBC jest niczym najlepszy dramat psychologiczny.

Główny bohater produkcji to Nathan Appleby (w tej roli Colin Morgan, znany m.in. z seriali „Przygody Merlina” i „Humans”). Młody, utalentowany i przystojny psycholog przyjeżdża do rodzinnej posiadłości wraz z uroczą żoną. Charlotte Appleby (Charlotte Spencer, która wcześniej zagrała m.in. w serialu kryminalnym „Glue”) zajmuje się fotografowaniem londyńskich elit. Po nagłej śmierci matki Nathana, małżeństwo porzuca stolicę. Para przeprowadza się do rodzinnej farmy Applebych. I tu rozpoczynamy nasz dramat psychologiczny.

„Żywi i umarli”: rodzinna tragedia rzuca cień na małżeństwo idealne

Czy jedynym motywem Nathana, by powrócić w rodzinne strony, jest chęć ratowania majątku? A może tak naprawdę nagle pragnienie zamieszkania na wsi ma ukryty motyw? Syn Appleby’ego z pierwszego małżeństwa zginął kilka lat wcześniej w tragiczny sposób. „Żywi i umarli”, niczym najlepsze thrillery psychologiczne, po kolei ujawnia kolejne aspekty sprawy. A także rozpacz młodego psychologa. Choć małżeństwo Nathana i Charlotte na początku „The Living and the Dead” wydaje się perfekcyjne, rodzinna tragedia rzuca na nie cień. Dramat psychologiczny, jaki przeżył główny bohater, z pewnością odciśnie duże piętno na tej relacji.

Również Charlotte ma do pokonania pewne trudności. Jak na seriale kostiumowe przystało, niezależna kobieta pod koniec XIX wieku jest traktowana jak anomalia lub co najmniej pobłażliwie. Pracownicy farmy z dużą rezerwą patrzą na pomysły pani z miasta, która kupuje nowoczesne maszyny rolnicze. Pani Appleby musi udowodnić, że zależy jej na zadbaniu o losy pracowników. Ma jednak także potrzebę modernizacji funkcjonowania gospodarstwa. Charlotte żyje też w cieniu tragedii, która dotknęła jej męża. Bardzo chce zajść w ciążę. Tymczasem Nathan, choć na początku niewiele na to wskazuje, zaczyna się od niej oddalać.

„Żywi i umarli”: dramat psychologiczny mieszkańców wioski

Dramat psychologiczny obserwujemy także, patrząc na losy pozostałych bohaterów serialu „Żywi i umarli”. Praktycznie w każdej rodzinie znajduje się nieprzepracowany temat, który doprowadza do wydarzeń, jakich nie powstydziłby się doskonały thriller psychologiczny. „The Living and the Dead” jest więc świetną propozycją nie tylko dla tych, którzy lubią horrory o duchach. Jeśli twój konik to najlepsze filmy psychologiczne, serial kostiumowy BBC „Żywi i umarli” zapewni kilka godzin wciągającej rozrywki. Oglądaj już 13 grudnia o 21:30 na kanale Epic Drama!

Autorka tekstu: Paulina Grabska

Zwiastun

Program

Żadnych programów

Streszczenie

„Gdzie ŻYWI spotykają UMARŁYCH”
Wyjątkowy e-przewodnik dla miłośników tematyki paranormalnej inspirowany serialem „Żywi i umarli” do pobrania poniżej.
Ta wyjątkowa publikacja powstała z myślą o osobach, które fascynują się tym, co niewyjaśnione, które intryguje świat niematerialny, a także o tych, którzy w swoich wyprawach po Polsce chcą zboczyć z utartych szlaków i zanurzyć się w tajemnicy. „Gdzie ŻYWI spotykają UMARŁYCH” jest przewodnikiem po owianych legendą, pełnych sekretów i mrocznych tajemnic miejscach, w których można poczuć obecność kogoś, kogo nie widać…

Pobierz ebooka

Żywi i umarli

Nathan Appleby dziedziczy Shepzoy House — posiadłość w pięknej, ale odizolowanej dolinie w Somerset — i postanawia rozpocząć tu nowe życie wraz z ukochaną żoną Charlotte. Niestety, ta idylla wkrótce zostaje przerwana przez dziwne i niepokojące wydarzenia, które w niezwykły sposób koncentrują się wokół osoby coraz bardziej przerażonego Nathana. Czy jest on opętany — i przez kogo? Poszukiwanie odpowiedzi wstrząśnie wszystkim, w co Nathan kiedykolwiek wierzył, i zagrozi każdemu, kogo kiedykolwiek kochał.

Powiązane programy