Blog

„Archie”: zanim pojawił się Cary Grant, był Archie Leach

Serial „Archie” to historia filmu pokazana przez pryzmat jednego z największych gwiazdorów wielkiego ekranu. Zanim Cary Grant stał się znany na całym świecie, funkcjonował jako Archie Leach. „Archie” to coś znacznie więcej niż biografia aktora. To romans, a także dramat historyczny, w wielowymiarowy sposób przedstawiający życie gwiazd Hollywood.

Serial „Archie” zaczyna narrację od czasów, gdy Cary Grant jest już na końcu filmowej kariery. Wciąż niesamowicie przystojny, tryskający humorem, w idealnie dopasowanym garniturze. Na spotkaniu z fanami ktoś zadaje pytanie, jak to jest wcielać się w inne role. Cary Grant odpowiada, że także on sam jest postacią. Z jego twarzy znika maska pewnego siebie człowieka.

Życie gwiazd a dramat rodzinny

By pokazać, co Cary Grant kryje za tą maską, „Archie” przenosi nas do biednej dzielnicy Bristolu w Wielkiej Brytanii. To Anglia, która niewiele ma wspólnego z sielankowym obrazem, jaki znamy z innych produkcji emitowanych na antenie Epic Drama. Archie Leach, bo tak nazywał się naprawdę Cary Grant, od najmłodszych lat przeżywał rodzinny dramat. Zmarł jego brat, a ojciec alkoholik oddał matkę do zakładu dla chorych psychicznie. Biografia aktora jest naznaczona dramatycznymi wydarzeniami. Szczególnie poruszający jest moment, gdy Archie dowiaduje się od ojca, że nigdy więcej nie zobaczy matki. Nam, widzom, trudno jest uwierzyć, że kobieta faktycznie odeszła na zawsze…

Archie Leach zamienia się w amanta, którego cały świat zna pod imieniem i nazwiskiem Cary Grant, ale dzieje się to stopniowo. Archibald przekracza Atlantyk. Wodewil okazuje się dla niego szczególnie pociągającym zajęciem. Gdy trupa aktorów opuszcza Nowy Jork, Archie Leach zamierza zostać w wielkim mieście. Chce spróbować ułożyć swoje życie na nowo, z dala od toksycznego ojca. On jednak nie da o sobie tak łatwo zapomnieć.

Dyan Cannon – namiętny romans Cary’ego Granta

W „Archie” oglądamy zarówno pierwsze kroki, jakie stawia Archie Leach w branży, jak również Cary’ego Granta współpracującego z największymi nazwiskami Hollywood. Biografia aktora nie mogłaby się obyć bez historii jego licznych romansów. W tej serii twórcy skupili się na znajomości z Dyan Cannon. Kobieta była jedną z nielicznych osób, które przy hollywoodzkim amancie potrafiła roztoczyć aurę trudnej do zdobycia.

Serial „Archie” jest częściowo oparty na wspomnieniach opisanych w książce „Dear Cary: My Life with Cary Grant”, której autorką jest właśnie Dyan Cannon. Czwartą żonę Cary’ego Granta na ekranie gra rewelacyjna Laura Aikman. Aktorka pełni także rolę producentki wykonawczej. Brawa należą się oczywiście Jasonowi Isaacsowi za wcielenie się w tytułową rolę. Aktor, który zdobył rozgłos na całym świecie dzięki roli Lucjusza Malfoya w serii filmów o Harrym Potterze, tutaj idealnie oddaje biografię aktora tak słynnego, że dla wielu jest wręcz synonimem złotej ery Hollywood.

Bardzo ciekawym aspektem „Archie” jest to, że produkcja rzuca światło na zmiany w przemyśle filmowym. Widzimy, jak Cary Grant adaptuje się do zmian na kino dźwiękowe i w kolorze. Historia filmu zna wiele takich przypadków gwiazd kina niemego, które nie mogły odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Archie” to coś znacznie więcej niż zwykła biografia aktora

Archie” nie pozostawia wątpliwości: Cary Grant był człowiekiem z olbrzymim talentem, urokiem, elegancją, ale też sporą dozą smutku. Scenariusz serialu wielowymiarowo prezentuje życie gwiazd i idealnie równoważy romans oraz dramat. Serial jest idealny zarówno dla fanów Cary’ego Granta, jak i tych, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś o historii kina. Życiorys słynnego amanta, pełen wzlotów i upadków, fascynuje i wciąga od pierwszej minuty. Coś znacznie więcej niż tylko biografia aktora – „Archie” wyłącznie na antenie Epic Drama!

Autorka tekstu: Paulina Grabska

Zwiastun

ProgramGdzie nas oglądać

Streszczenie

Archie sezon 1

Archie Leach ucieka od trudnego dzieciństwa w Bristolu i wyrusza do Hollywood, aby zostać słynnym aktorem — Carym Grantem. Odnosi wielki sukces, ale czy znajdzie także szczęście?

Powiązane programy