Blog

„Agata: Prawdziwe morderstwo”: co wydarzyło się w 1926?

Zniknięcie Agathy Christie w grudniu 1926 na 11 dni to historia, która do dziś wywołuje niemałe emocje. Reżyser filmu „Agata: Prawdziwe morderstwo” przedstawił bardzo atrakcyjną wizję wydarzeń w swojej wizji fabularnej. A jak było naprawdę?

„Agata: Prawdziwe morderstwo” (tytuł oryginalny: „Agatha and the Truth of Murder”, 2018) to fabularyzowana wersja tego, co mogło zadziać się z autorką poczytnych kryminałów, gdy zniknęła na kilkanaście dni w 1926. W grudniu tego roku stosunki Agathy z mężem Archiem były bardzo napięte. W dodatku niedawno zmarła matka Christie. 3 grudnia 1926 pisarka zniknęła z domu. Dzień później znaleziono jej samochód z nieważnym prawem jazdy i ubraniami w środku.

„Agata: Prawdziwe morderstwo”: poszukiwania na olbrzymią skalę

Historię szybko podłapały media. Za znalezienie pisarki wyznaczono nagrodę. Szukało jej ponad tysiąc policjantów i około 15 tysięcy ochotników. Do poszukiwań wykorzystano również helikoptery. Sir Arthur Conan Doyle wynajął nawet medium, by odszukać koleżankę po fachu. Intensywne poszukiwania trwały aż do 14 grudnia, kiedy to Christie odnaleziono w Swan Hydropathic Hotel w Harrogate w stanie Yorkshire. Następnego dnia Agatha wyjechała do siostry. Miała życzenie, aby nikt się z nią nie kontaktował i nikt jej nie przeszkadzał.

Sama Christie nigdy nie odniosła się do przyczyny swojego zniknięcia. Nie wspomniała nawet o tak doniosłym wydarzeniu w swojej biografii. Specjaliści oraz biografowie Agathy mieli kilka teorii na temat zaginięcia Jedną z nich była tak zwana fuga dysocjacyjna – ucieczka od negatywnej sytuacji, połączona z amnezją – która jest zaburzeniem nerwicowym. Inni uważają, że Christie chciała zagrać mężowi na nosie. Nie spodziewała się jednak takiego rozdmuchania sprawy. Część komentujących uważała, że to zabieg PR-owy.

„Agata: Prawdziwe morderstwo”: satysfakcjonująca teoria

W filmie „Agatha: Prawdziwe morderstwo” otrzymujemy bardzo satysfakcjonującą wizję tego, co mogło się wówczas wydarzyć. Niczym najlepsze filmy psychologiczne lub seriale detektywistyczne, „Agatha and the Truth of Murder” łączy zgłębianie zagadek ludzkiej psychiki z wciągającą intrygą kryminalną. Nawet jeśli przeczytaliście wszystkie książki Christie, uwielbiacie najlepsze thrillery psychologiczne i seriale kryminalne, możecie mieć trudności z rozwiązaniem zagadki przedstawionej w „Agata: Prawdziwe morderstwo”. Dlatego to tak atrakcyjny seans! Oglądaj od czwartku 10 grudnia o 22:30 na kanale Epic Drama.

 

Autorka tekstu: Paulina Grabska

Zwiastun

Program

Żadnych programówGdzie nas oglądać

Streszczenie

Agatha: prawdziwe morderstwo

Chrześnica i imienniczka Florence Nightingale zostaje znaleziona w pociągu do Hastings z roztrzaskaną czaszką. Ludzie są poruszeni, ale policja nie potrafi schwytać mordercy. Zirytowana brakiem postępów śledztwa i niepowodzeniami policji Mable Rogers, przyjaciółka Florence od 26 lat, zaczyna własne dochodzenie. Wkrótce ma już kilku podejrzanych, ale nie może znaleźć dowodów, które pozwoliłyby bez wątpliwości wskazać zabójcę. W braku dalszych pomysłów zwraca się do Agathy Christie, pisarki, twórczyni postaci Herkulesa Poirot i panny Marple, której ostatnia powieść — „Zabójstwo Rogera Ackroyda” — stała się międzynarodowym bestsellerem. Obie panie wspólnie zaczynają polować na mordercę.

Powiązane programy