„Panna Scarlet i komisarz”: kobieta mnie śledzi!

„Panna Scarlet i komisarz”: kobieta mnie śledzi!

„Panna Scarlet i komisarz” to niezwykły serial detektywistyczny. Tą niezmiernie wdzięczną dla ekranu profesją zajmuje się bowiem kobieta. W XIX wieku było to ewenementem. W Wielkiej Brytanii kobiety zaczęły oficjalnie służyć w policji dopiero w czasach I wojny światowej. Choć Eliza Scarlet jest postacią fikcyjną, ma swoją interesującą historyczną odpowiedniczkę zza oceanu. Wreszcie to nie komedia romantyczna czy film o miłości z przedstawicielką płci pięknej w roli głównej!

Kate Warne, bo o niej mowa, to pierwsza w historii kobieta-detektyw. Amerykanka rozpoczęła pracę w 1856 roku w Pinkerton Detective Agency w Chicago. Gdy Allan Pinkerton zobaczył ją w swoim biurze, był przekonany, że stara się ona o posadę recepcjonistki. Jednak Kate wyraźnie oznajmiła, że interesuje ją praca detektywa. Na rozmowie kwalifikacyjnej przedstawiła jeden kluczowy argument: kobieta-detektyw może wydobyć sekrety w sposób, który jest niemożliwy dla mężczyzn.

Kobieta-detektyw widzi i słyszy więcej

Serial detektywistyczny Panna Scarlet i komisarz” (tytuł oryginalny: „Miss Scarlet and the Duke”, 2020), mógłby zacząć się w bardzo podobny sposób. Jednak Eliza była w o tyle lepszej sytuacji, że biuro odziedziczyła po ojcu. Z Warne łączy naszą bohaterkę wyborne używanie atutów swojej płci. Empatia, umiejętność słuchania, inteligencja czy nawet udawanie słabszej, by następnie zaatakować z zaskoczenia. Eliza widzi rzeczy, które umykają zapracowanym, działającym rutynowo policjantom. Obserwuje i szybko wyciąga wnioski. I nie rozprasza się alkoholem, hazardem oraz romansami.

Panna Scarlet to nie stereotypowa bohaterka serialu kostiumowego

Seriale kostiumowe zazwyczaj wkładają kobiety w role przykładnych pań domu, których najbardziej emocjonującym punktem dnia jest popołudniowa herbatka. Główna bohaterka „Miss Scarlet and the Duke” idzie jednak tam, gdzie nie wypada. O wiele łatwiej znajduje wspólny język z kobietami, które pomagają jej w rozwiązaniu sprawy. Zdobywa przewagę również tam, gdzie mężczyźni lubią dawać popis zuchwałości. Jej największy sukces? Gdy zaczyna się na nią patrzeć przez pryzmat osiągnięć, a nie płci. Przypominamy, że wciąż mówimy o czasach wiktoriańskich. Dlatego jest to tak niezwykłe.

Kate Warne zasłynęła uratowaniem życia Abrahama Lincolna. Czym zasłynie Eliza Scarlet? O tym warto przekonać się, oglądając serial detektywistyczny „Panna Scarlet i komisarz” na kanale Epic Drama.

Autorka tekstu: Paulina Grabska