Blog

„Sprawy Frankie Drake”: w kobietach siła

Serial detektywistyczny, który ma nie jedną czy dwie, ale aż cztery główne postaci kobiece? To nie pobożne życzenie – taki serial naprawdę istnieje. Nazywa się „Sprawy Frankie Drake” i można go oglądać na Eric Drama!

Sprawy Frankie Drake” (tytuł oryginalny „Frankie Drake Mysteries”) to serial detektywistyczny, który doczekał się trzech sezonów. Potwierdzono też realizację czwartej serii. Tworząc ranking seriali kryminalnych, z pewnością dałabym tej kanadyjskiej propozycji wysokie miejsce. Dlaczego? Rzadko zdarza się, by serial kryminalny lub serial detektywistyczny tak bardzo stawiał na kobiety. Tymczasem we „Frankie Drake Mysteries” mamy aż cztery fantastyczne główne bohaterki!

Frankie Drake (w tej roli Lauren Lee Smith znana m.in. z oscarowego „Kształtu wody”) prowadzi w pełni kobiecą agencję detektywistyczną wraz ze swoją wspólniczką, Trudy Clarke (Chantel Riley). Jak wspominaliśmy wcześniej, nawet jak na warunki liberalnego Toronto z lat 20. XX wieku, jest to dość śmiałe. Obie panie mogą liczyć na pomoc nieocenionych Mary Shaw, policjantki (gwiazda „Grace i Grace” Rebecca Liddlard) oraz patolożki Flo Chakowitz (Sharron Matthews). Choć we „Frankie Drake Mysteries” postaci męskie są ważne, na pierwszym planie zawsze pozostają Frankie, Trudy, Mary i Flo. Najlepsze filmy romantyczne mogłyby bić się o taki zestaw bohaterek, jednak twórcy zadbali o to, by z ich losów nie powstała żadna komedia romantyczna. Wspaniale, że nikt nie próbuje wcisnąć losów Frankie w typowy film o miłości, a jednocześnie zachowany jest zdrowy balans i nikt nie udaje, że Drake życia uczuciowego nie ma.

„Sprawy Frankie Drake”: w kostiumie, ale z ważnym współczenym przesłaniem

Każda z bohaterek „Frankie Drake Mysteries” łamie stereotypy. I żadna z nich nie pozwala na bycie definiowane przez płeć. Dlatego, choć to serial detektywistyczny w kostiumie, jest on niezwykle ważny ze współczesnego punktu widzenia. Dzięki serialowi kryminalnemu emitowanego na kanale Epic Drama „Sprawy Frankie Drake” możemy przypomnieć sobie, że w kobietach siła.

Autorka tekstu: Paulina Grabska

ZwiastunGdzie nas oglądać

Streszczenie

Kobiety w walce z przestępczością

Pierwsze kobiety-detektywi z Wielkiej Brytanii, Kanady i Australii: zapraszamy na przygody pań walczących z przestępczością, naszych własnych „aniołków”. Te eleganckie, atrakcyjne, twarde, inteligentne i sprytne kobiety wraz ze swoimi współpracownikami rozwiązują skomplikowane sprawy kryminalne na ulicach Londynu, Toronto i Melbourne.

Powiązane programy