Blog

Program:
Kobiety w walce z przestępczością

„Panna Scarlet i komisarz”: kobieta mnie śledzi!

„Panna Scarlet i komisarz” to niezwykły serial detektywistyczny. Tą niezmiernie wdzięczną dla ekranu profesją zajmuje się bowiem kobieta. W XIX wieku było to ewenementem. W Wielkiej Brytanii kobiety zaczęły oficjalnie służyć w policji dopiero w czasach I wojny światowej. Choć Eliza Scarlet jest postacią fikcyjną, ma swoją interesującą historyczną odpowiedniczkę zza oceanu.

Kate Warne, bo o niej mowa, to pierwsza w historii kobieta-detektyw. Amerykanka rozpoczęła pracę w 1856 roku…

Czytaj więcej

Program:
Okręt — wersja reżyserska

Okręt — wersja reżyserska

Oparta na faktach historia działań niemieckiego okrętu podwodnego w 1941 r. Po tygodniach strachu, klaustrofobii, krążenia bez celu i ataków samolotów wroga załoga jest u kresu wytrzymałości.

Czytaj więcej

Program:
Kobiety w walce z przestępczością

„Panna Scarlet i komisarz”: serial kryminalny o girl power

Recepta na doskonały serial detektywistyczny? Charyzmatyczny główny bohater. Pełna chemii relacja z inteligentnym współpracownikiem. Wreszcie: intrygujące śledztwa. Brzmi znajomo, prawda? Ale wystarczy pomyśleć, co byłoby, gdyby głównym bohaterem była kobieta… Wtedy zaczyna robić się naprawdę ciekawie! I tak właśnie jest w serialu „Panna Scarlet i komisarz”.

Panna Scarlet i komisarz” (tytuł oryginalny: „Miss Scarlet and the Duke”,…

Czytaj więcej

Program:
Wszystkie stworzenia duże i małe

Wszystkie stworzenia duże i małe

James Herriot właśnie ukończył Glasgow Veterinary College i chce spełnić swoje marzenia o pracy weterynarza w uroczym hrabstwie Yorkshire. Szybko odkrywa, że leczenie zwierząt to także relacje z ich właścicielami — a te w przypadku farmerów z Yorkshire bywają trudne… W Skeldale House James poznaje swoją nową, nieco dysfunkcyjną rodzinę: chaotycznego i nieprzewidywalnego szefa, Siegfrieda Farnona, jego krnąbrnego brata Tristana i bystrą panią Hall, która w gruncie…

Czytaj więcej

Program:
Wizyta inspektora

Wizyta inspektora

Emocjonalna i wyrazista adaptacja filmowa klasycznej sztuki J.B. Priestleya. Akcja filmu rozgrywa się w 1912 r., w ciągu jednej nocy. W centrum historii znajduje się zamożna rodzina Birlingów, która właśnie świętuje zaręczyny córki pana domu, Sheili, z Geraldem Croftem. Ich małżeństwo ma także połączyć dwie dobrze prosperujące firmy — ale uroczystą atmosferę zakłóca wizyta policjanta, inspektora Goole’a. Inspektor prowadzi śledztwo w sprawie samobójstwa pracownicy fabryki pana Birlinga….

Czytaj więcej

Program:
Fotograf śmierci

Serial kostiumowy „Fotograf śmierci”: proszę się nie ruszać

Główny bohater serialu kostiumowego „Fotograf śmierci” („Dead Still”) ma niezwykle oryginalny zawód: pośmiertna fotografia. Ta praktyka w formie, którą możemy oglądać na ekranie Epic Drama, była szczególnie popularna w Wielkiej Brytanii oraz USA w drugiej połowie XIX wieku. Na czym polegał fenomen zdjęć post-mortem?

W czasach, gdy w kieszeniach i torebkach nosimy nośniki z kilkudziesięcioma tysiącami fotek, pośmiertna fotografia prezentowana w tym niezwykle…

Czytaj więcej

Program:
Fotograf śmierci

Fotograf śmierci: serial kostiumowy z nutą American Gothic

Seriale kostiumowe oglądamy, gdy chcemy oderwać się od dobrze znanej nam rzeczywistości. Serial detektywistyczny włączamy, gdy poza czystą rozrywką chcemy także zapewnić sobie przyjemny wysiłek dla szarych komórek. „Fotograf śmierci” (tytuł oryginalny „Dead Still”, 2020) zawiera to, co najlepsze seriale kostiumowe czy kryminalne: pełnowymiarowych bohaterów i wciągającą intrygę. Wyróżnia się dużą dozą czarnego humoru. Ma też jedno z najbardziej oryginalnych rozwiązań fabularnych, jakie spotkacie wśród seriali kostiumowych…

Czytaj więcej