„Inspektor Ricciardi”: dramat kryminalny w Neapolu z nutą magii

„Inspektor Ricciardi”: dramat kryminalny w Neapolu z nutą magii

„Inspektor Ricciardi” – Maurizio de Giovanni stworzył tę postać na kartach swojej serii książek, dziś już bestsellerowej. Teraz my, widzowie Epic Drama, będziemy mogli oglądać ten wciągający thriller kryminalny. Literatura włoska wiele razy udowadniała, że stanowi niewyczerpane źródło ekscytujących historii. Zapraszamy do Neapolu, gdzie kontekst historyczny idealnie miesza się z kryminałem i wartką akcją!

Słońce znika za horyzontem coraz szybciej, a my chętniej przebywamy w domu. Listopadowa ramówka Epic Drama jest idealnie przygotowana na te okoliczności. Serial „Inspektor Ricciardi” powie widzów od pierwszej minuty. Bazując na kryminałach historycznych Maurizio de Giovanniego, ten dramat w duchu realizmu społecznego (nie mylić z socrealizmem) łączy literacką finezję i doskonałe intrygi. Realizm społeczny (social realism), czyli lata 30. XX wieku – czas burzliwych zmian, kryzysów oraz dramatyczny kontekst historyczny.

To nie jest kolejny zwyczajny dramat kryminalny

„Inspektor Ricciardi” to nie kolejny zwyczajny dramat kryminalny. To historyczny thriller zagłębiający się w samo serce Neapolu. Miasto malowane jest intrygą oraz niebezpieczeństwem czyhającym na każdym kroku. W tych okolicznościach poznajemy tytułowego bohatera. Inspektor Ricciardi jest młody, bystry i ambitny. Do tego może pochwalić się ponadnaturalną zdolnością. Protagonista widzi i słyszy ostatnie chwile oraz myśli ofiar. Dar czy przekleństwo? Na pewno ta umiejętność pomaga zaprowadzić sprawiedliwość. Ściąga jednak na komisarza niechcianą uwagę. 

Za sprawą tego intrygującego zabiegu, „Inspektor Ricciardi” odświeża klasyczną formułę dramatu kryminalnego. W tym thrillerze kryminalnym to głosy duchów ofiar prowadzą żywych do obnażenia prawdy o przerażających zbrodniach.

Serial przesiąknięty realizmem społecznym lat 30. XX wieku, pokazuje kontekst historyczny epoki. Włochy coraz mocniej uciska pętla faszyzmu. W serialu „Inspektor Ricciardi” ten złowieszczy polityczny pierwiastek został wpleciony w fabułę z mistrzowską precyzją. Skojarzenia z „Babylon Berlin” są nieuniknione, ale i jak najbardziej ma miejscu. Podczas gdy inspektor Ricciardi nawiguje przez skomplikowany labirynt neapolitańskiej przestępczości, my widzowie możemy cieszyć się telewizyjną ucztą. „Inspektor Ricciardi” rewelacyjnie przedstawia estetykę i atmosferę swoich czasów. Literatura włoska nie powstydziłaby się takich rezultatów.

Neapol i bogata paleta ciekawych postaci

W serialu „Inspektor Ricciardi” to nie tylko thriller kryminalny i starannie skonstruowane zagadki skłaniają do oglądania. To także bogata paleta ciekawych postaci. Nie tylko sam Ricciardi zasługuje na naszą atencję. Równie ciekawy jest jego kolega sierżant, posiadający imponującą siatkę informatorów. Nie zapominajmy także o ciekawych bohaterkach kobiecych. Wszystkie te elementy splatają się, łącząc opowieści zarówno o kondycji człowieka, jak i o rozwiązywaniu zbrodni.

„Inspektor Ricciardi” to jedna z lepszych adaptacji telewizyjnych, jakiej doczekała się w ostatnim czasie literatura włoska. Dla miłośników kryminałów historycznych, z apetytem na głębokie historie, „Inspektor Ricciardi” w Epic Drama będzie obowiązkową pozycją w ramówce jesiennej. To podróż w czasie, która świetnie oddaje to, co Maurizio de Giovanniemu udało się osiągnąć na kartach swych powieści.

Nie wahaj się ani chwili i włącz nowy serial „Inspektor Ricciardi” – tylko na antenie Epic Drama!


Autorka tekstu: Paulina Grabska