„Święta z Agathą Christie”: umysł analityczny, który zachwyca

„Święta z Agathą Christie”: umysł analityczny, który zachwyca

Nie tylko książki Agathy Christie stanowią świetny materiał na scenariusz. Również życiorys samej pisarki przepełniają tajemnice. Aby podziwiać umysł analityczny słynnej autorki kryminałów oraz stworzonych przez nią postaci, koniecznie należy śledzić program Epic Drama od 20 grudnia. Wtedy rozpoczyna się maraton „Święta z Agathą Christie”!

„Święta z Agathą Christie” to trzy sezony uwielbianego na całym świecie serialu „Panna Marple” oraz pięć filmów (fabularnych lub dokumentalnych), których głównym tematem jest sama Agatha Christie. Przez trzy dni kanał Epic Drama wypełni się produkcjami, w których tematy takie jak zagadka, zbrodnia, detektyw, miejsce zbrodni, samobójstwo, przestępczość, tajemnice i rodzina wywołają wiele emocji. Zarówno Londyn, jak i idylliczna wioska mogą być zagrożeniem. Niebezpieczeństwo czyha nawet w tak niespodziewanych miejscach jak dom opieki czy z pozoru szczęśliwych okolicznościach, jak wesele.

„Święta z Agathą Christie”: trzy sezony serialu „Panna Marple”

Jane Marple, zupełnie inaczej niż Panna Fisher czy Frankie Drake, jest już w zaawansowanym wieku. Może być przez to dla niektórych niewidzialna. Ale to bardzo mylne podejście! Umysł analityczny bohaterki sprawia, że żadna zagadka nie pozostanie nierozwiązana. Prywatny detektyw, agencja detektywistyczna lub policja niejednokrotnie nie poradziliby sobie z rozwiązaniem sprawy, gdyby nie pomoc bohaterki z książki Agathy Christie

Tło wydarzeń pierwszego sezonu stanowi m.in. wioska St Mary Mead. Morderstwo w bibliotece, śmierć pułkownika, zabójstwo w pociągu oraz zbrodnia, do której jeszcze nie doszło – o tym opowiadają pierwsze epizody serialu „Panna Marple”. W drugim mamy do czynienia z takimi sytuacjami jak burza śnieżna uniemożliwiająca sprawne wyjaśnienie zbrodni, dom opieki i dwie zaginione pensjonariuszki, samobójstwo rzekomo spowodowane przez listy pełne nienawiści i nowy dom młodej kobiety, która szykuje swoje przyjęcie weselne, ale przeszkadza jej w tym zagadka sprzed lat. 

Wreszcie trzeci sezon, gdzie główne wątki to wesele dawnej pokojówki Marple, rezolutna pokojówka pomagająca głównej bohaterce rozwiązać zbrodnię w luksusowym hotelu, próba zbadania „możliwego przestępstwa” oraz morderstwa dzieci i tajemnice osoby, która dokonywała tych makabrycznych czynów. Wszystkie odcinki trzymają w napięciu do ostatniej minuty, a rozwiązania często zaskakują nawet tych, którzy książki Agathy Christie znają na pamięć. Panna Marple to bez wątpienia jedna z najbardziej urokliwych bohaterek wszech czasów na małym ekranie.

„Święta z Agathą Christie”: jak powstawały książki Agathy Christie i co wiemy o samej autorce?

Kolejnym elementem maratonu „Święta z Agathą Christie” są filmy pełnometrażowe. „Agatha: prawdziwe morderstwo”, „Agatha i morderstwa o północy” oraz „Agatha i klątwa Isztar” opowiadają fabularyzowane wydarzenia z życia autorki poczytnych kryminałów. Po obejrzeniu obu tytułów ze spokojnym sumieniem można stwierdzić, że pisarka miała równie ciekawy (jeśli nie ciekawszy) życiorys niż postaci, które wykreowała. 

Inside the Mind of Agatha Christie” i „Agatha Christie’s England” to z kolei osadzenie biografii oraz twórczości pisarki w szerszym kontekście. Ten pierwszy film przybliża samą postać Agathy Christie, nie omijając jej kontrowersyjnych losów wojennych. Drugi natomiast to podróż po miejscach, które zainspirowały autorkę do tworzenia kolejnych wciągających opowieści.

Skazany na najwyższą oglądalność – tak w skrócie mogę podsumować program maratonu „Święta z Agathą Christie”. Gdy zastanawiasz się, jakie filmy oglądać w grudniu lub który serial nadaje się do binge watching, nie zwlekaj ani chwili. Epic Drama jak zawsze przychodzi z odpowiedzią na ten dylemat. 

 

Autorka tekstu: Paulina Grabska