„Okręt”: dramat psychologiczny pod poziomem morza

„Okręt”: dramat psychologiczny pod poziomem morza

Co obejrzeć dziś wieczorem? Serial detektywistyczny, serial kostiumowy, a może postawić na komedie romantyczne? Jeśli kręcisz głową na każdą z tych propozycji, najlepszą odpowiedzią będzie sięgnięcie po klasykę kina. Film, który wbija w fotel lepiej niż niejeden thriller psychologiczny. Przedstawiamy „Okręt” w reżyserii Wolfganga Petersena.

Okręt” (tytuł oryginalny: „Das Boot” 1981) to zdecydowanie coś więcej niż film wojenny. To rasowy film psychologiczny z bardzo mocnym antywojennym przesłaniem. Nawet najbardziej przerażające horrory o duchach czy tajemniczych dzieciach nie mogą równać się z poziomem strachu, jaki towarzyszy seansowi „Das Boot”. Oglądając zdarzenia na ekranie mamy bowiem świadomość, że takie rzeczy działy się naprawdę.

„Okręt”: dramat psychologiczny załogi

Okręt” na antenie Epic Drama jest prezentowany w ponad 4-godzinnej wersji reżyserskiej. Jest ona uważana przez krytyków za najlepszą, bo ukazuje dramat psychologiczny bohaterów w pełnej krasie. „Das Boot” to nie tylko epickie sceny bitew. Siłą filmu jest pokazanie, co dzieje się tuż przed starciami. Albo kiedy nie dzieje się nic, a członkowie załogi gnieżdżą się na bardzo ograniczonej przestrzeni, próbując zabić nudę i pokonać lęki na różne sposoby. Angażując się w losy poszczególnych bohaterów, lepiej możemy rozumieć, w jakim położeniu się znaleźli.

Pisząc o „Das Boot”, nie sposób nie wspomnieć o zachwycającej pracy kamery. Operator wyczynia prawdziwe cuda, podążając za rozgorączkowanymi członkami załogi. Widz ma wrażenie, że uczestniczy w wydarzeniach bezpośrednio. Klaustrofobia udziela się nawet najbardziej wytrwałym. Dodatkowe wrażenia są serwowane za sprawą efektów dźwiękowych. Sygnał sonaru czy pracującej stali robią niesamowite wrażenie.

„Das Boot”: wojna to piekło człowieka

Wolfgang Petersen w „Das Boot” podjął ryzykowną decyzję, by nie skupiać się na analizie nazizmu. Zamiast tego przedstawia dramat jednostek. Płynące z tego wnioski są jednoznaczne. Wojna to piekło dla każdego człowieka. Najlepsze filmy psychologiczne mogłyby czerpać garściami z tego, w jaki sposób „Okręt” ukazuje tak zniuansowane emocje jednostek. Seans obowiązkowy! Oglądaj na Epic Drama w sobotę 14 listopada o 21:30.

Autorka tekstu: Paulina Grabska