„Okręt”: film psychologiczny, który zostaje w pamięci na długo

„Okręt”: film psychologiczny, który zostaje w pamięci na długo

„Okręt” („Das Boot”) w reżyserii Wolfganga Petersena to nie tylko jeden z najwyżej ocenianych filmów wojennych wszech czasów. To także rewelacyjny dramat psychologiczny. Obraz jest adaptacją powieści Lothara-Günthea Buchheima, wydanej w 1973 roku. Ten film psychologiczny otrzymał sześć nominacji do Oscarów. Przybliżamy szczegóły produkcji tego jednego z najdroższych dzieł w historii niemieckiej kinematografii.

„Okręt” (tytuł oryginalny: „Das Boot” 1981) opowiada o załodze łodzi podwodnej U-96, która bierze udział w najdłuższej kampanii II wojny światowej – bitwie o Atlantyk. W trwającej ponad 5 lat kampanii życie straciło ponad 30 tys. żołnierzy marynarki wojennej, o czym dowiadujemy się już z napisów początkowych filmu.

„Okręt”: film psychologiczny pod wodą

Film psychologiczny o II wojnie światowej w reżyserii Wolfganga Petersena oparty jest na książce Lothara-Günthea Buchheima również zatytułowanej „Das Boot” („Okręt”). W trakcie wojny Buchheim pracował jako korespondent, dokumentując przede wszystkim losy załóg niszczycieli i łodzi podwodnych. W 1941 otrzymał rozkaz dołączenia do siódmego patrolu łodzi U-96, gdzie miał opisać i sfotografować działania załogi.

Pierwsze przymiarki do produkcji filmu „Okręt” zaczęły się 1976. Brano pod uwagę wielu słynnych reżyserów i aktorów amerykańskich. Prace nad „Das Boot”, które możemy oglądać dziś, ruszyły w 1979 i trwały dwa lata. Pewne sekwencje były realizowane w dużych odstępach czasu, tak by lepiej odwzorować zmiany w fizyczności aktorów – w tym zarost czy zmęczenie. Na potrzeby zdjęć stworzono kilka modeli łodzi U-96 w różnych rozmiarach, w tym jeden kompletny, z każdymi szczegółami. Konsultantem na planie był kapitan prawdziwego U-69, Heinrich Lehmann-WIllenbrock.

„Das Boot”: niemiecka superprodukcja

Budżet dzieła wyniósł kwotę, która jest równowartością 29 mln euro, natomiast światowe zyski szacuje się na równowartość 225 mln dolarów. W 1983 roku „Okręt” („Das Boot”) otrzymał nominacje do sześciu Oscarów, w tym za reżyserię, zdjęcia i scenariusz.

„Okręt” zebrał rewelacyjne recenzje i jest dziś uważany za jeden z lepszych filmów wszech czasów. Dramat psychologiczny bohaterów zamkniętych w klaustrofobicznej łodzi podwodnej, postawionych przed ekstremalnymi wyzwaniami, porusza do dziś. Jak wspominaliśmy wcześniej, seans wbija w fotel lepiej niż niejeden film psychologiczny. Jeden z najsłynniejszych krytyków filmowych, Roger Ebert, na łamach „Chicago Sun-Times” napisał w entuzjastycznej recenzji: „Film Wolfganga Petersena to ćwiczenie z czystego rzemiosła”. Oglądaj na Epic Drama w sobotę 14 listopada o 21:30.

Autorka tekstu: Paulina Grabska