Dylematy moralne w Cambridgeshire. Nowe odcinki „Grantchester”

Dylematy moralne w Cambridgeshire. Nowe odcinki „Grantchester”

Dylematy moralne, 1950 i następująca dekada, główny bohater opuszczający Cambridgeshire – rewelacyjny brytyjski serial kryminalny „Grantchester” wraca na ekran Epic Drama. W czwartym sezonie nie zabraknie emocji, zaskakujących zwrotów akcji i zgrabnych nawiązań do współczesności. Kryminał miesza się z dramatem oraz dużą dozą nostalgii!

1950 i kolejne lata przynoszą wiatr zmian. Dylematy moralne rządzą tą dekadą. Stara gwardia tęskni za dawnym porządkiem. Geordie Keating (Robson Green) już w pierwszych scenach nowego sezonu „Grantchester” obwinia Elvisa Presleya za wszystko, co zdemoralizowane. Rock and roll faktycznie będzie pogrywał w tle pościgów za kolejnymi podejrzanymi, ale czy może mieć bezpośredni wpływ na kryminał i popełnianie przestępstw?

„Grantchester”: dylematy moralne i zmiana

Główny motyw nowych odcinków „Grantchester” to zmiana. Sidney Chambers (w tej roli jak zawsze czarujący James Norton) musi uporać się ze złamanym sercem. Wikariusz jest uczciwy, więc gdy widzi, że nie wykonuje swojej pracy z takim samym zaangażowaniem jak kiedyś, że sam zbyt często ulega gniewowi, wie, że jego czas na obecnym stanowisku dobiega końca. W Grantchester zjawia się nowy duchowny, Will Davenport (Tom Brittney), i wiele wskazuje na to, że to właśnie on wkrótce zajmie miejsce Sidneya w parafii. Poza sympatią wiernych, będzie musiał także odnaleźć wspólny język z Keatingiem. Już w pierwszym odcinku „Grantchester” możemy zobaczyć przedsmak, jak Geordie może rozwiązywać sprawy z Willem.

1950 i nawiązania do współczesności w „Grantchester”

Dylematy moralne i zmiany dotyczą także spraw obyczajowych, które okazują się bardzo ważne w roku 1950 i później. Twórcy „Grantchester” wielokrotnie udowodnili, że świetnie potrafią nawiązywać do współczesnych problemów w minionych dekadach. Tym razem bardzo ważne okazują się wątki emigracji oraz konfliktów rasowych. Część parafian widzi w tych nowościach prawdziwe zagrożenie, które przeradza się w kryminał. Dla innych jednak zmiany to szansa na odmianę życia o 180 stopni.

Najlepsze seriale detektywistyczne bardzo polegają na swoich centralnych postaciach. Twórcy „Grantchester” dokonali sztuki wydawałoby się niemożliwej – w czwartym sezonie w bardzo krótkim czasie dokonali przekonującej zmiany głównego bohatera. Will to bez żadnych wątpliwości godny zastępca Sidneya. Ma równie skomplikowaną przeszłość i nie ustępuje mu urodą. Dzięki temu każda minuta spędzona z „Grantchester” wciąga, a ten brytyjski serial kryminalny z pewnością jest jednym z najlepszych w swoim gatunku.

Bohaterowie „Grantchester” rozwiązują skomplikowane sprawy kryminalne i dylematy moralne. Widzowie Epic Drama nie muszą mieć żadnych dylematów. Nowe odcinki „Grantchester” to po prostu pozycja obowiązkowa. Zamiast myśleć zdecydowanie za długo o tym, co obejrzeć dziś wieczorem, po prostu włącz telewizor. Nic nie zapewnia takiej rozrywki jak seriale detektywistyczne, a szczególnie najwyższej klasy brytyjski serial kryminalny na antenie Epic Drama.


Autorka tekstu: Paulina Grabska