„Endeavour”: to nie będzie spokojny rok w Oksfordzie

„Endeavour”: to nie będzie spokojny rok w Oksfordzie

„Endeavour” w ósmej serii to trzy fascynujące sprawy rozwiązywane przez inspektora Morse’a i jego kolegów po fachu. Bomby, taksówka oraz zbrodnia niczym z horroru uruchamiają zawsze trzymającym w napięciu wyścig z czasem. Stawką jest nie tylko uniknięcie kolejnych ofiar i pojmanie przestępców, ale także… pokonanie własnych demonów.

„Endeavour” w ósmy sezonie rozpoczyna się w 1971. Doskonale znani nam bohaterowie, w tym Endeavour Morse, wciąż mają na świeżo w pamięci wydarzenia z poprzedniego roku. Tymczasem na inspektorów czekają niezwykle wymagające sprawy do rozwikłania. Sam Endeavour musi nie tylko pomóc rozwiązać tajemnicze zbrodnie, ale rozprawić się z własnymi demonami. Nie pomagają mu w tym narastająca wina, utracona miłość i coraz bardziej wyraźny problem alkoholowy.

Pierwszy odcinek ósmej serii „Endeavour” opowiada o bombie na terenie college’u. Wskazówki podpowiadają, że w sprawę może być zamieszana IRA. Powiązanie ładunków wybuchowych z pogróżkami terrorystów doprowadza do tego, że Endeavour otrzymuje nowe zadanie specjalne: konieczność ochrony wziętego sportowca. Mecz pomiędzy Oxford Wanderers i Minnows Cowley Town może rozgrać się o naprawdę wysoką stawkę.

„Endeavour”: taksówka przypomina o niechcianej przeszłości

Taksówka dowożąca do resortu, gdzie odpoczywają nudyści, rozpoczyna kolejny odcinek „Endeavour”. Policja szybko odkrywa, że taksówkarz pada ofiarą morderstwa. A to dopiero pierwsza z wielu zbrodni, która nęka mieszkańców przedmieść Oksfordu. Tymczasem Endeavour ma problemy ze skupieniem się na sprawie. Zamordowany taksówkarz w wielu aspektach przypomina mu zmarłego ojca. Niespodziewane pojawienie się macochy utrudnia dążenie do odpowiedniej konfrontacji z demonami. Endeavour coraz mocniej odsuwa się od bliskich.

W grudniu 1971 policja musi radzić sobie bez Morse’a. Endeavour udaje się na przymusowy urlop. Wina leży oczywiście w jego destrukcyjnym piciu. Z tego powodu śledztwo toczy się wolniej niż powinno. Thursday dokonuje nieoczekiwanego odkrycia. Okazuje się także, że Endeavour może nie być zdolny do pracy dłużej. Jednak inspektor Morse tak czy siak ma okazję do rozwikłania pewnej zagadki. Jest ona na tyle makabryczna, że gliny mogą poczuć się jak na planie horroru. Gdy tytułowy bohater znajdzie się w niebezpieczeństwie, Thursday stara się mu pomóc za wszelką cenę. Czy policja zdoła rozwiązać wszystkie zbrodnie i zagadki prze końcem roku? Czy w Oksfordzie ponownie zapanuje porządek?

„Endeavour”: powolne dążenie i geniusz zamiast popisów

Ósmy sezon serialu „Endeavour” prosto z Wielkiej Brytanii trzyma w napięciu od początku do końca. Wskazówki dla bohaterów oraz dla widzów zawsze są poukrywane w meandrach niespiesznej, długo rozwijającej się narracji. Zamiast wyolbrzymionych zwrotów akcji czy przesadzonych popisów, jakie nierzadko daje policja na małym ekranie, tutaj mamy powolne dążenie do sedna sprawy. W „Endeavour” finał zawsze okazuje się w pełni satysfakcjonujący.

Endeavour Morse to bez wątpienie jeden z najbystrzejszych serialowych detektywów. Podziwianie, jak wygrywa nawet najtrudniejszy wyścig z czasem, zawsze daje widzowi spełnienie. Dlatego nie musisz już zastanawiać się, co obejrzeć w styczniu 2022. Włącz Epic Drama i ciesz się serialem „Endeavour”!

 

Autorka: Paulina Grabska