„Wszystkie stworzenia duże i małe”: kim był James Herriot?

„Wszystkie stworzenia duże i małe”: kim był James Herriot?

„Wszystkie stworzenia duże i małe” to serial obyczajowy oparty na serii autobiograficznych książek Jamesa Herriota z serii „All Creatures Great and Small”. Przybliżamy sylwetkę pierwowzoru głównego bohatera oraz zdradzamy, dlaczego warto sięgnąć po tę produkcję.

„Wszystkie stworzenia duże i małe” (tytuł oryginalny: „All Creatures Great and Small”, 2020) to opowieść oparta na życiorysie Jamesa Herriota, lekarza weterynarii. Jak wspominaliśmy wcześniej, produkcja to nie kolejny serial detektywistyczny, serial kryminalny czy kostiumowy. Zamiast morderstw i intryg, oglądamy codzienne życie grupy ciekawych bohaterów. Sprawa jest o tyle interesująca, że część z nich żyła naprawdę!  A na kanwie ich życiorysów mogłyby powstawać najlepsze filmy o miłości.

„Wszystkie stworzenia małe i duże”: serial kostiumowy oparty na słynnej powieści

James Herriot (którego w serialu w wersji 2020 gra debiutujący na ekranie Nicholas Ralph) żył w latach 1916-1995. Ukończył weterynarię na Glasgow Veterinary College w 1939. Wyuczony zawód praktykował przez niemal pół wieku. Swoje perypetie jako weterynarz opisał w książkach z serii „All Creatures Great and Small”. Pierwsza z nich ukazała się w 1970 roku.

Na podstawie powieści, w 1975 powstał film, a w latach 1978-1990 BBC produkowała serial „Wszystkie stworzenia duże i małe”, który cieszył się olbrzymią popularnością i ma status kultowego.

„Wszystkie stworzenia małe i duże”: gdy seriale kryminalne obrzydzą gatunek ludzki…

Seriale kryminalne mogą nam czasami obrzydzić gatunek ludzki, gdy dramat psychologiczny goni dramat. Krytycy są zgodni: „All Creatures Great and Small” A.D. 2020 jest bardzo udaną adaptacją. To pełna ciepła, poczucia humoru oraz dobrych emocji opowieść. Seriale kryminalne mogą nam czasami obrzydzić gatunek ludzki. Seriale kostiumowe opowiadają nierzadko o epokach zbyt odległych mentalnie, by można było się z nimi utożsamiać. „Wszystkie stworzenia duże i małe” oferują nam bliskie emocje oraz bohaterów, których nie sposób nie polubić. Do tego jest świetnie napisany, wyreżyserowany i zagrany. To może być czarny koń serialowej jesieni 2020!

Serial „Wszystkie stworzenia duże i małe” w każdą niedzielę od 1 listopada o 18:30 na kanale Epic Drama.

 

Autorka tekstu: Paulina Grabska