„Wizyta inspektora”: dramat psychologiczny na zaręczynowej kolacji

„Wizyta inspektora”: dramat psychologiczny na zaręczynowej kolacji

Gdy połączymy dramat psychologiczny z „Downton Abbey”, otrzymamy perełkę w postaci filmu „Wizyta inspektora”.

Wizyta inspektora” (tytuł oryginalny: „An Inspector Calls”) to emocjonująca, pełna zaskakujących zwrotów opowieść. Jak pisaliśmy w recenzji, historia zaczyna się jak najlepsze filmy o miłości, by następnie przerodzić się w dramat psychologiczny. W tle walka o sprawiedliwość społeczną i morał o współczuciu oraz empatii. Najlepsze filmy psychologiczne nie mogą obyć się bez wyrazistych bohaterów. Kogo obejrzymy na ekranie w filmie „Wizyta inspektora”?

* Inspektor Goole

W tej roli David Thewlis, znany między innymi z serii filmów „Harry Potter”. Inspektor przerywa sielankową kolację zaręczynową, jakiej nie powstydziłyby się najlepsze komedie romantyczne. Jest tajemniczy i działa podobnie jak Hercules Poirot. Sprawia wrażenie, że sam doskonale zna przebieg zbrodni. Wypytuje więc o szczegóły po to, by zmusić kolejne osoby do psychologicznej reakcji. W tym momencie „Wizyta inspektora” zamienia się w rasowy film psychologiczny.

* Arthur Birling

W tę postać wciel się Ken Stout, znany m.in. z serii filmów „Hobbit”. Głowa rodu Birlingów, szef wielkiego przedsiębiorstwa. Uważa się za świetnego biznesmena. Reprezentuje to, co najgorsze w klasie wyższej. Wykazuje zerową empatię, a jego głównym celem jest uniknięcie skandalu. Każdy szanujący się film kostiumowy musi mieć takiego bohatera.

* Sybil Birling

Gra ją Miranda Richardson („Gra pozorów”, „Pająk”, „Godziny”). Chłodna kobieta, która jako działaczka lokalnej organizacji charytatywnej uważa się za moralnie lepszą i wszechwiedzącą. Społeczne konwenanse przysłaniają jej prawdziwy osąd sytuacji.

* Sheila Birling

Portretowana przez Chloe Pirrie, którą teraz można oglądać na ekranie m.in. w serialu NetflixGambit królowej”. Niepewna siebie, pełna kompleksów dziewczyna, która ma zostać żoną Geralda Crofta. Filmy o miłości lub seriale kostiumowe często pokazują tego typu bohaterki. Bardzo emocjonalnie reaguje na wizytę inspektora.

* Eric Birling

W tej roli znany m.in. z „Peaky Blinders” czy „Animal Kingdom” Finn Cole. Pracuje w firmie ojca. Wydaje się być zdystansowany od rodziny. Ma problem z alkoholem.

* Gerald Croft

Zagrał go Kyle Soller, którego w przyszłości zobaczymy na ekranie w serialu osadzonym w uniwersum „Gwiezdnych wojen” o losach Cassiana Andora. Najlepsze filmy romantyczne często prezentują bohatera takiego jak Croft jako partię idealną. Tytułowa „Wizyta inspektora” wszystko zmienia.

Może się Wam wydawać, że o bohaterach „An Inspector Calls” wiecie już całkiem sporo. Jednak pozory mylą, zdecydowanie. Najlepiej przekonać się o tym, oglądając film „Wizyta inspektora” w sobotę 21 listopada o 21:30 na kanale Epic Drama!

 

Autorka tekstu: Paulina Grabska