„Detektyw Murdoch”: ognisty serial detektywistyczny

„Detektyw Murdoch”: ognisty serial detektywistyczny

Serial kryminalny Netflix – wyniki wyszukiwania nie dają satysfakcjonujących rezultatów? Z pomocą przychodzi „Detektyw Murdoch”. Premiera 10. sezonu na antenie Epic Drama zaspokoi potrzeby wszystkich, którzy uwielbiają seriale kostiumowe, liczą na dobry serial detektywistyczny oraz kryminalny.

Serial detektywistyczny „Detektyw Murdoch” (tytuł oryginalny: „Murdoch Mysteries”) rozpoczyna swój 10. sezon dość wybuchowo – i to dosłownie. Głównym wydarzeniem dwuodcinkowej premiery jest wielki pożar w Toronto, który wydarzył się w 1904 roku. Ogień znacznie utrudnia pracę detektywowi Murdochowi nad rozwiązaniem zagadki. A ta jest wyjątkowo spektakularna.

„Detektyw Murdoch”: spektakularne morderstwo na balu

Sprawa rozpoczyna się na balu debiutantek. Najlepsze seriale kostiumowe często wykorzystują ten motyw, by móc zachwycić widzów wspaniałymi strojami, wybujałą scenografią oraz dynamiką relacji między bohaterami. Nie inaczej jest w tym odcinku serialu „Detektyw Murdoch”. Na uroczystości debiutantki walczą o względy najbardziej atrakcyjnej partii w mieście – Rodneya Stronga. Przyjaciółka doktor Ogden, Lady Suzanne Atherly, wprowadza do socjety swoją córkę Elizabeth. Przedstawienie zostaje jednak przerwane w makabryczny sposób. Każdy serial kryminalny HBO czy Netflix mógłby czerpać z takiego wzorca przedstawienia zbrodni!

Jak zawsze w przypadku serialu „Detektyw Murdoch”, wątek detektywistyczny to nie wszystko. Ważnym wątkiem jest trauma, jaką przeżywa pani doktor. W tamtych czasach nie stosowało się jeszcze kategorii zespołu stresu pourazowego, jednak kobieta ma wszystkie jego objawy. Napięcia lękowe bohaterki zaczynają rzutować na jej relacje z otoczeniem. Julia i Murdoch, praktycznie wzorcowa para (jak Nathan i Chatlotte Appleby na początku „The Living and the Dead”), muszą uporać się z kryzysem. Co ciekawe, Julia może liczyć na wsparcie Inspektora.

„Detektyw Murdoch”: nie tylko serial kryminalny

W tej odsłonie „Murdoch Mysteries” nie zabrakło też scen humorystycznych. Crabtree wykazuje niesamowitą orientację w plotkach z towarzystwa. Natomiast Higgins swoim nieroztropnym wyrzucaniem niedopałków… Nie zdradzę, co dalej – warto przekonać się osobiście.

Gdybyśmy mieli wymienić najlepsze amerykańskie seriale kryminalne, „Detektyw Murdoch” z pewnością znalazłby się bardzo wysoko. Poza kryminalnymi zagadkami, widzowie znajdą w kolejnych odcinkach to, co mają do zaoferowania najlepsze seriale kostiumowe. Płomienne romanse w pięknych wnętrzach oraz ciekawy wgląd w przemianę obyczajów. „Detektyw Murdoch” poleca się jako wyjątkowy serial kryminalny!

 

Autorka tekstu: Paulina Grabska